Sznaucer średni, czyli idealny przykład rodzinnego psa do mieszkania. Należy jednak pamiętać, że uwielbia on aktywną zabawę. Miły i czarujący psi przyjaciel, który jest bardzo oddany swojemu właścicielowi. Trzeba wziąć pod uwagę, że może być to pies uparty i głośny, dlatego potrzebuje konsekwentnego opiekuna do skutecznego szkolenia.
Sznaucer średni – wygląd i opis rasy
- Rozmiar: od 45 do 50 cm wzrostu
- Waga: 14-20 kg
- Sierść: szorstka i twarda z gęstym podszerstkiem
- Średnia długość życia: 12-14 lat.
Charakterystyka:
- łatwy do ułożenia 3/5
- nadaje się do życia w mieszkaniu 4,5/5
- może zostać sam w domu na cały dzień 3,5/5
- nadaje się na pierwszego psa 3.5/5
- tendencja do przybierania na wadze 1/5
- ogólny stan zdrowia 4,5/5
- inteligencja 3,5/5
- poziom energii 4/5
- tendencja do szczekania 4/5
- chętny do zabawy 5/5
- przyjazny do psów 3,5/5
- przyjazny do kotów 3,5/5
- przyjazny dla dzieci 5/5
Sznaucer średni – wzorzec rasy
Sznaucer średni należy do grupy II FCI – Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy, a dokładniej do sekcji pinczery i sznaucery, czyli sekcji 1. Numer wzorca to 182. Sznaucer średni jak sama nazwa wskazuje, należy do psów średniego rozmiaru, jego budowa jest kwadratowa, krępa, a sylwetka zwarta. Głowa sznaucera jest proporcjonalna ze średniej wielkości owalnymi, brązowymi oczami. Uszy są z reguły załamane, osadzone wysoko i mają kształt litery V. Ogon najczęściej jest szablowaty albo sierpowaty. Sierść u sznaucerów jest szorstka i twarda z gęstym podszerstkiem. Mają gęste brwi i bródkę na kufie. Można spotkać u nich zarówno jednolite czarne umaszczenie jak i pieprz i sól. Niezgodne ze wzorcem jest jasne zabarwienie na głowie, kończynach i piersi.
Sznaucer średni – charakter
Jest to czuły pies o łagodnym charakterze. Bardzo oddany właścicielowi. Dobrze dogaduje się z dziećmi, dlatego nadaje się idealnie na psa rodzinnego. Należy jednak pamiętać, że nie jest to typowy kanapowiec, posiada ogromne pokłady energii i uwielbia zabawę. Dobrze sprawdzi się u boku aktywnego właściciela, który będzie poświęcał wystarczająco dużo czasu na zabawę ze swoim sznaucerem. Z racji na swój żywiołowy temperament, ciężko jest go określić mianem psa spokojnego. Potrafi być uparty i głośny, może mieć tendencją do nieposłuszeństwa, dlatego wymaga odpowiedniego wychowania. Mimo wszystko wyszkolony sznaucer będzie umiał zachować spokój w sytuacjach, które tego od niego wymagają. Szybko się uczy i jest dość inteligentnym psem. Należy jednak pamiętać o odpowiednim podejściu do sznaucera podczas tresury- konsekwencja i łagodność właściciela będą tu przydatne. Sznaucer średni kiedyś wykorzystywany jako pies stróżujący i łapiący myszy, może wykazywać instynkt łowiecki, który będzie widoczny szczególnie w stosunku do małych zwierząt. Charakteryzuje się ostrożnym i nieufnym podejściem do obcych, jednak nie jest strachliwy czy agresywny.
Sznaucer średni – długość życia
Psy te żyją średnio od 12 do 14 lat. Oczywiście na długość życia wpływ mogą mieć warunki życia naszego psa. Jako opiekunowie tej razy powinniśmy zapewnić im odpowiedni dobrostan między innymi poprzez dostęp do pożywienia i picia oraz kontrolowanie stanu zdrowia psa u lekarza weterynarii, nie wolno zapominać o profilaktyce. Odpowiednia opieka nad sznaucerem średni może zapewnić mu długie życie.
Sznaucer średni – zdrowie
Sznaucer średni należy do stosunkowo zdrowych i odpornych psów. Jednak osobnika tej rasy należy przebadać pod kątem dysplazji stawów biodrowych. U sznaucerów występują choroby skóry, wynikające najczęściej z nieprawidłowej pielęgnacji (przez złe trymowanie). Warto też co jakiś czas wykonywać podstawowe badanie wzroku (chociażby ocenę widzenia), gdyż u rasy tej spotyka się schorzenia oczu takie jak zaćma, atrofia siatkówki, czy zwichnięcie soczewki. Dodatkowo starsze osobniki są narażone na choroby nowotworowe, dlatego każdą niepokojącą nas zmianę należy konsultować z lekarzem weterynarii. Sznaucer średni dość dobrze znosi wyższe i niższe temperatury, jednak nie należy pozostawiać go na długo na zewnątrz przy zimnych temperaturach, a podczas wysokich upałów należy ograniczyć mu aktywność, pamiętać o misce z wodą i zacienionym miejscu.
Sznaucer średni – pielęgnacja
Sierść sznaucera jest szorstka i twarda z gęstym podszerstkiem, dlatego psy te powinny być czesane co najmniej 1-2 razy w tygodniu oraz regularnie trymowane (co kilka miesięcy) w celu wyskubania martwego włosa. W przypadku tej rasy warto też chodzić do groomera na profesjonalne, okresowe strzyżenie. Jest ono bardzo charakterystyczne dla sznaucerów, gdyż zgodnie ze wzorcem dobrze obcięty pies powinien mieć pozostawiony dłuższy włos na brzuchu, kończynach i głowie. Warto też zwrócić uwagę na regularne sprawdzanie stanu zębów i dziąseł naszego pupila. Należy zapobiec odkładaniu się kamienia nazębnego, gdyż może on prowadzić do różnych nieprzyjemnych i uprzykrzających codzienne życie schorzeń. Pomocne w utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej sznaucera będą różnego rodzaju gryzaki, które można znaleźć w sklepie zoologicznym oraz regularne mycie zębów psu.
Sznaucer średni – żywienie
Żywienie sznaucera jest stosunkowo proste. Psy te raczej nie należą do wybrednych. Dobrze znoszą zarówno dietę komercyjną na przykład w postaci suchej, dobrze zbilansowanej karmy, jak i domową. Należy tylko pamiętać, że psy są mięsożercami, dlatego przy wyborze karmy suchej warto kierować się zawartością mięsa, im więcej tym lepiej. Prawidłowe żywienie jest bardzo ważne w celu utrzymania naszego pupila przy zdrowiu. Dodatkowo źle dobrana dieta może także wpłynąć na to jak wygląda skóra oraz sierść psa. Wypadająca i matowa okrywa włosowa może być oznaką złej diety. Warto podawać psu odpowiednio dobrany pod względem składników żywieniowych pokarm, najlepiej 2 razy dziennie. Oczywiście ta ilość posiłków odnosi się do dorosłego psa. Szczeniaki wymagają innego trybu karmienia, do 7 tygodnia życia powinny dostawać aż 5 posiłków dziennie, a od 4 do 9 miesiąca życia 3. Warto pamiętać także o dostępie do świeżej wody. Sznaucer średni nie jest łakomczuchem, raczej nie będzie rzucał się na jedzenie. Jako pies aktywny i energiczny nie powinniśmy martwić się tym, że może przybrać nadmiernie na wadze. Należy jednak pamiętać, że posiłki naszego psa też powinny być dostosowane do jego aktywności fizycznej.
Sznaucer średni – szkolenie i wychowanie
Sznaucer średni najlepiej uczy się poprzez zabawę. Podczas ćwiczeń z psem należy pamiętać o konsekwencji, ale też łagodności w naszym podejściu, taki trening na pewno będzie bardziej efektywny. Ćwiczenia z psem warto często urozmaicać, dzięki czemu nasz pupil się nie znudzi ciągłym powtarzaniem tego samego i będzie chętniej podchodził do szkolenia. Podczas wychowania sznaucera średniego warto zwrócić uwagę na to, że jest to pies szczekliwy, co może być dla niektórych właścicieli uciążliwe, szczególnie gdy pies zostanie sam w domu i będzie ujadał. Dlatego podczas treningu warto też zwracać uwagę na ten aspekt zachowania naszego psa i pracować z nim nad tym. Dobrą praktyką może być nauka już od małego zostawania psa samego w domu. Szczeniaka można na chwilę zostawiać, stopniowo wydłużając czas trwania rozłąki dzięki czemu będzie mógł on w odpowiedni sposób się tego nauczyć i przyzwyczaić do bycia samemu. Jeśli sznaucer nie będzie do tego przyzwyczajony może się frustrować, nudzić i będzie szukał sposobu na zabawę, który niekoniecznie będzie się właścicielowi podobał, dodatkowo może dość mocno swoje niezadowolenie wokalizować. Dlatego też ważne jest, żeby odpowiednio szybko i właściwie zacząć naukę samotnego spędzania czasu przez psa w domu. Zarówno podczas etapu uczenia się, ale także i w codziennym późniejszym życiu, mogą być przydatne różnego rodzaju zabawki psychiczne, takie jak maty węchowe, które zajmą czas pupila podczas nieobecności opiekunów.
Sznaucer średni – szczeniaki i hodowla
Odpowiedniej i sprawdzonej hodowli sznaucerów średnich najlepiej szukać w bazie danych Związku Kynologicznego w Polsce. Mamy wtedy pewność, że wybrana przez nas hodowla należy do FCI i jest legalna, a nasz pies będzie zgodny ze wzorcem rasy. Przy wyborze hodowli mogą być też pomocne fora hodowców i właścicieli sznaucerów średnich, na których ludzie dzielą się własnymi doświadczeniami i często polecają dobre i zarejestrowane hodowle. Warto też pojechać i zobaczyć miejsca, które nas interesują, często pomaga to przy wyborze psiaka.
Sznaucer średni – cena
Cena tych psów z rodowodem waha się od 2500 do 3500zł. Zdarzają się jednak osobniki tej rasy, których koszt zakupu dochodzi aż do 5000zł. Wszystko zależy od prestiżu hodowli, płci czy też wieku psa, którego chcemy kupić.
Sznaucer średni – historia rasy, ciekawostki
Jeśli chodzi o sznaucery, to sznaucer średni jest najstarszy. Co ciekawe to właśnie od niego wywodzi się sznaucer olbrzymi i miniaturowy. Doniesienia o psach w typie tej rasy sięgają już XIV wieku. Najprawdopodobniej pochodzą one od psów żyjących na wiejskich terenach Niemiec i Szwajcarii, z krzyżówki różnych terrierów, pinczerów, czy szpiców. Pierwotnie pełni rolę psów stróżujących oraz szczurołapów w stajniach. Często można było je spotkać u boku powozów podczas podróży, gdzie ich zadaniem było poganianie koni, czy też obrona przed potencjalnymi złodziejami. Jeśli chodzi o Polskę to pierwsze sznaucery średnie zostały sprowadzone przez Elżbietę Chwalibóg i Władysława Kłodzińskiego w XX wieku.Co ciekawe sznaucery średnie były wykorzystywane przez niemieckich żołnierzy jako psy stróżujące oraz jako posłańcy.
Sznaucer średni – dla kogo?
Sznaucer średni będzie odpowiednim psem dla rodzin z dziećmi, ale też dla osób samotnych czy starszych ze względu na swoją łagodność. Jest bardzo oddany i szybko się przywiązuje, dlatego będzie idealnym kompanem codziennego życia. Dogaduje się zarówno z innymi psami, jak i kotami, więc może być też dobrym towarzyszem innych zwierząt w domu. Ze względu na swój rozmiar, jak sama nazwa wskazuje szanucer średni, życie w mieszkaniu mu odpowiada. Nadaje się też na pierwszego psa, jednak dla ludzi, którzy mają już doświadczenie w obcowaniu z psami, gdyż trzeba rozumieć jego zachowania, charakter i potrzeby, żeby właściwie go wychować. Należy jednak pamiętać, że jest to bardzo energiczny i żywiołowy pies, dlatego jego właściciel powienien być osoba aktywną, żeby zapewnić mu wystarczającą ilość ruchu. Ze względu na temperament sznaucera, jego opiekun powinien być też osobą konsekwentną, żeby odpowiednio wychować swojego pupila.